Reviewed by:
Rating:
5
On 20 Квітня, 2016
Last modified:1 Серпня, 2016

Summary:

Дізнайтесь, що таке гібридний диск Fusion Drive від Apple, про його переваги та недоліки...

Починаючи з 2012 року, покупцям iMac пропонується встановлення гібридного диску Fusion Drive. Спочатку подібне нововведення будо доступне лише опціонально, натомість у сучасних моделях входить в стандартну комплектацію. Багатьох користувачів цікавить подібне технічне рішення, його переваги або недоліки, наскільки ефективний новий девайс. У цій публікації ми вирішили розповісти про технологію Apple Fusion Drive, та відповісти на поширенні запитання.

Fusion Drive – це власна технологія збереження даних компанії Apple, що заснована на поєднанні у одному пристрої класичного HDD диску і твердотільного накопичувача SSD.

Система Mac OS X визначає такий пристрій як одне ціле, тобто поєднує об’єм жорсткого диску і флеш накопичувача у один логічний том, а також здійснює управляння ним.  Офіційно, функції Fusion Drive доступні на iMac та Mac mini під управлінням OS X Mountain Lion 10.8.2, або вище. На практиці, існують свідчення вдалої роботи пристрою і на інших комп’ютерах.

Гібридна технологія HDD+SSD

Для розуміння причин виникнення гібридної технології зберігання даних, потрібно звернутись до передісторії. Річ у тім, що всім знайомі і звичні жорсткі диски (ще називають вінчестерами), на даний період розвитку значно поступилися у можливостях перед конкурентом – твердотільним накопичувачем SSD (solid-state drive). Це не дивно, адже в стандартній конструкції дисків використовуються механічні обертаючі елементи, з яких зчитується інформація за допомогою рухомої головки. Така конструкція має значні обмеження у швидкості запису, крім того, досить чутлива до пошкоджень, не відрізняється довговічністю.

Натомість, робота SSD накопичувачів, що отримали масове розповсюдження у середині 2000-х років, побудована на основі мікросхем пам’яті (найчастіше флеш пам’ять типу NAND). Тобто в конструкції цього типу накопичувача відсутні рухомі елементи, це дозволило зробити його більш компактним, легким, довговічним. Він значно швидший за HDD, виграє у продуктивності, крім того не схильний до перегрівання, механічних пошкоджень, тощо. Здавалося б, завдяки таким перевагам, флеш пам’ять витіснить традиційні диски з побуту, та існує одне “але” – вони набагато дорожчі. Хоча виробники флеш накопичувачів намагаються здешевити їх виробництво, а відповідно і вартість для споживача, вони все ще залишаються досить дорогими. І якщо SSD невеликого об’єму (128-256 ГБ) доступні широкому загалу, то більш місткі, значно зростають у ціні.

Таким чином користувачу доводиться вибирати між об’ємом, або продуктивністю, адже HDD диск великого розміру, може коштувати менше, ніж мінімальний SSD. По цій причині поки що рано відмовлятись від вінчестерів, багато виробників продовжують встановлювати їх у свою комп’ютерну техніку. Крім того, у своєму класичному виконанні жорсткий диск має попереду необмежений потенціал розвитку, адже створюються моделі зі все більшим об’ємом. У зв’язку з подібною ситуацією на ринку, виникає резонне запитання: чи можна у одному пристрої, використати переваги швидкого SSD для роботи операційної системи і програм, та великий об’єм HDD для зберігання даних?

Передбачаючи такий розвиток подій, компанія Apple представила гібридний девайс, поєднавши у ньому дві різні технології.  Звичайно, у різні роки, пропонувались моделі iMac на вибір: з жорстким диском, або з  SSD накопичувачем (значно дорожча комплектація), та у останній час робиться ставка якраз на Fusion Drive. Отже, диск Fusion Drive працює за принципом розподілу ресурсів, при якому часто використовувані програми, додатки, файли – динамічно переміщуються у флеш пам’ять, а решта даних зберігається на жорсткому диску. Управління цими процесами виконується операційною системою, як ми уже згадували – починаючи з версії OS X Mountain Lion 10.8.2.

Існує достатньо багато різноманітних тестів та оглядів пристрою, ми не будемо детально зупинятися на них, варто лише зазначити, що технологія дійсно працює, принаймні Apple досягла значно вищого результату у порівнянні з іншими виробниками. Все ж, редакція не буде поспішати “співати оди” Fusion Drive та беззастережно рекомендувати його користувачам iMac.

Практика застосування Fusion Drive

Крім вищезазначених переваг, потрібно згадати і про недоліки гібридного диску. Перше, з чим доведеться стикнутись користувачеві – це менша швидкість Fusion Drive у порівнянні з SSD. Хоча дана технологія і позиціонується, як альтернатива флеш пам’яті, потрібно розуміти, що на практиці гібридна система не може конкурувати з окремим твердотільним накопичувачем.

Інший, суттєвий, на нашу думку, недолік — це недостатня надійність девайсу. Річ у тім, що жорсткий диск, що входить в збірку пристрою, як і усі вінчестери, схильний до зносу та механічних пошкоджень (наприклад, падіння комп’ютеру, удари). Крім того, у Fusion Drive з об’ємом 1 терабайт входять лише 24 ГБ флеш пам’яті, у той час як версії з 2 і 3 ТБ, мають повноцінні 128 ГБ SSD.

Спираючись на практичний досвід сервісного центру Apple “BashMac”, ми схильні констатувати, що при всіх плюсах Fusion Drive, більш оптимальним рішенням може стати встановлення окремого SSD накопичувача, в якості основного, або додатково до жорсткого диску. У цьому розумінні, непоганим варіантом може бути придбання iMac з HDD значного розміру, та оснащення його додатковим швидким  SSD накопичувачем мінімального або середнього об’єму. Таким чином, операційна система, програми і додатки, встановлюються на флеш, що дозволяє комп’ютеру працювати значно продуктивніше. А жорсткий диск використовується для зберігання інформації.

Звичайно, за побажанням користувача, у сервісному центрі, можна встановити SSD великого розміру, наприклад, 1 ТБ, варто лише пам’ятати про високу вартість такого накопичувача. В цілому, резюмуючи вище викладене, автор ще раз акцентує увагу на тому, що Apple Fusion Drive має як плюси у вигляді новаторського технічного рішення, так і деякі мінуси, пов’язані з надійністю та швидкістю.

Вам особисто вирішувати у якій комплектації купувати iMac! Якщо ж хочете більше дізнатись про підвищення швидкості роботи операційної системи OS X, програм, встановлення жорсткого диску або SSD — Вас з задоволенням проконсультують у сервісі Apple “BashMac”.