Технології «розумних будинків» останнім часом набувають все більшого поширення і популярності. Не останню роль в цьому зіграло доступне рішення від корпорації Apple, система управління якої називається HomeKit. І хоча цю назву чув, мабуть, кожен із шанувальників «яблучної» екосистеми, все ж залишається ряд питань; як за змістом самого ПО, так і з технічної складової та принципах дії. У цій статті на mac.org.ua ми розповімо все що необхідно знати про систему управління «smart house» від Епл, а також дамо відповіді на найпоширеніші питання.
Apple HomeKit, що це?
Згідно з офіційним визначенням, HomeKit — це програмне забезпечення корпорації Apple, яке дозволяє використовувати пристрої на iOS (iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch) для наслаштування взаємодії c інтелектуальними побутовими приладами. Іншими словами, це програмна платформа, яка синхронізує і об’єднує в мережу сумісні пристрої і дозволяє ними керувати в тому числі за допомогою голосового помічника Siri. Була представлена корпорацією в 2014 році, разом з презентацією iOS 8. На даний момент додана також підтримка ХоумКіт в macOS.
Тепер розглянемо деякі поширені помилки. Справа в тому, що багато необізнаних користувачів вважають ХоумКіт певним набором фірмових аксесуарів, датчиків і т.і. Насправді це не так, адже сама Епл виробляє усього кілька таких девайсів, до яких можна віднести акустичну систему (розумну колонку) HomePod і медіа-плеєр Apple TV. Усі інші пристрої: контролери, датчики, регулятори, лампи, камери та ін. – створюються сторонніми виробниками, з підтримкою HomeKit.
Щоб регулювати ринок сумісних приладів, Apple застосовує спеціальну систему ліцензування. Наприклад, досить багато ліцензійних «розумних» пристроїв виробляють Nanoleaf, D-Link, Eve, Philips. У той же час, на ринку існує велика кількість неліцензійних девайсів, який працюють через так звані «мости» (homebridge), або окремі пристрої на кшталт мінікомп’ютера Raspberry pi.
Сервер ХоумКіт та його налаштування
Сервер розумного будинку — це центр управління всіма сумісними пристроями, в тому числі через інтернет. У випадку з HomeKit такими центрами можуть виступити iPad, HomePod, Apple TV, або, наприклад, пропатченний Raspberry pi. Тут також існують особливості. Через iPad ви можете створити домашню мережу розумних пристроїв, але керувати ними можна буде тільки в безпосередній близькості. Якщо ж необхідно, щоб датчики, камери і т.і. керувалися віддалено, з будь-якої точки світу, необхідно використовувати HomePod або Apple TV з постійним підключенням до інтернет.
Таким чином центр управління розумним будинком, наприклад, Apple TV дозволяє об’єднати всі пристрої, налаштувати сценарії і вже після цього використовувати, наприклад, iPhone для управління. У той же час, якщо потрібен більш простий функціонал: включення / відключення світла, дверного замка, кондиціонера та ін., без настройки сценаріїв прямо з дому — достатньо тільки телефону.
Встановлення HomeKit на практиці
Для того, щоб оцінити реалії встановлення і настройки сумісних ХоумКіт пристроїв, потрібно розуміти, що більшість з них виробляються для західних країн, зокрема для США. Зокрема, з цієї причини, для вітчизняного ринку не підходять вилки підключення (для американських розеток), або ж виникає проблема з US частотами передачі даних. Тобто, купити розумну лампу Philips і включати її з iPhone можна без проблем, але якщо ви поставите метою повністю укомплектувати будинок smart девайсами і налаштовувати сценарії взаємодії — доведеться доопрацьовувати систему.
Порівняння HomeKit з іншими системами управління розумним будинком
Необхідно визнати, що система розумного будинку від Епл — далеко не єдина. Цілі комплекси з управління створюються іншими компаніями, наприклад, Intel, VeraPlus, Z-wave, і навіть китайською Huawei. Крім цього на ринку давно працюють спеціалізовані компанії, які займаються тільки розумними будинками, представляючи комплексні рішення по автоматизації. Звичайно, більшість з них мають західні корені, але останнім часом активно розвиваються і російські виробники, а також з інших країн СНД.
Якщо оцінювати об’єктивно, то HomeKit від Apple складно назвати повністю самодостатньою системою управління розумним будинком. Швидше можна резюмувати, що цей напрям все ще активно розвивається корпорацією, хоча на даний момент вибір сумісних аксесуарів досить мізерний. У той же час існує ряд безсумнівних переваг ХоумКіт в порівнянні з конкурентами.
В першу чергу, це повсюдна поширеність iPhone та інших Епл гаджетів, в які вже інтегрована система управління. По-друге, — це простота використання, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс навіть для початківця. І по-третє, — прекрасна взаємодія з голосовим помічником Siri, що дозволяє керувати пристроями за допомогою голосу.
Наостанок, визнаємо, що HomeKit — це дійсно дуже перспективний напрямок, якому належить пройти ще чималий шлях вдосконалення. З нагальних проблем можна виділити слабку адаптацію на європейський ринок, зокрема для стандартів України та ближнього зарубіжжя. Але прогрес не стоїть на місці, тому, вважаємо, що незабаром створення розумного будинку від Епл стане доступним для будь-якого користувача. Ми в свою чергу будемо і далі висвітлювати найзначніші події в цій сфері, проводити огляди пристроїв і допомагати вам створити свій власний ХоумКіт будинок.