Reviewed by:
Rating:
5
On 31 Липня, 2017
Last modified:4 Серпня, 2017

Summary:

Дізнайтесь чому шумить кулер на MacBook, iMac, Mac Pro, Mac mini. Причини гудіння вентилятору, нагрівання комп’ютеру, програми для контролю обертів

У цій статті ми розглянемо ситуації коли кулер (вентилятор) MacBook, iMac, Mac Pro або Mac mini обертається занадто швидко, шумить, або навіть призводить до вібрації усього комп’ютеру. Наведемо приклади деяких програм для контролю вентиляторів, а також дамо практичні поради, коли слід користуватися ними, або навпаки відмовитися і звернутися до сервісу задля ремонту пристрою.

Користування програмами для контролю вентилятору — невиправдане, тому що не вирішує проблему, а надає лише тимчасове рішення.

Розповсюдженими є випадки, коли користувачі самостійно намагаються вирішити проблему з підвищеним шумом кулеру, хоча насправді це може призвести до серйозних поломок. Як уникнути таких ситуацій і зберегти свій комп’ютер, читайте далі.


Причини та наслідки шуму вентилятору Mac

Отож, щоб ґрунтовно розібратися у питані, потрібно почати з причин шуму кулеру. У цілому, максимальні оберти вентилятору і як слідство — надмірний шум, виникають у випадку, якщо система охолодження не справляється з своїм завданням. Це означає, що всередині системи утворюється висока температура, у результаті чого вона дає команду вентилятору прискоритися. Але не тільки це може стати причиною, існують випадки, коли це відбувається через пошкодження системної плати, контактів, самого кулера, або банально неправильно встановленого датчику температури після модернізації.


Сильне забруднення всередині корпусу

У випадку, якщо ви користуєтесь MacBook, чи іншою технікою Mac досить довго (від року), всередині їх корпусу скупчується шар пилу та бруду, що заважає ефективному охолодженню. При роботі, вентилятор затягує всередину корпусу пил, дрібний бруд, шерсть домашніх тварин, тощо. Пил осідає товстим шаром на системній платі, радіаторі охолодження, лопатях самого кулеру, що призводить по перегрівання системи.

Крім того, задля ефективного охолодження, між радіатором, процесором та відеокартою нанесений шар спеціальної термопасти. З часом вона втрачає свої властивості, твердне, та потребує заміни. У такому випадку даремно намагатися примусово понизити, або навпаки підвищити оберти вентилятору, адже це призведе до роботи системи на знос, а причина так і не буде усунена. Якщо продовжувати працювати у такому режимі, це може призвести до згорання деталей комп’ютеру. Зверніться до сервісного центру Apple, для профілактичної чистки з заміною термопасти.


Процес Kernel_task та шум кулеру

Kernel_task — це вбудований у систему процес, який знижує доступність ресурсу процесору, задля урегулювання температури комп’ютеру. Іншими словами, функція підключається у випадку, якщо система сигналізує про високе нагрівання деталей, і задля урегулювання температури, значно понижується продуктивність процесору. На практиці це виглядає як сильне гальмування роботи комп’ютеру, постійний шум вентилятору, гарячий корпус. Якщо відкрити Activity Monitor, то можна спостерігати як процес Kernel_task споживає іноді 300% ресурсу центрального процесору.

Слід розуміти, що для підключення процесу Kernel_task повинні бути вагомі причини. Наприклад, визвати функцію може пошкодження деталей системи в результаті залиття, перегнивання контактів, струмопровідних доріжок, ділянок печатної плати. Тому, якщо ви за допомогою програми для контролю вентилятору, будете примусово понижувати оберти кулеру задля зниження шуму, це може призвести до остаточного виходу деталей з ладу. У першу чергу Kernel_task  сигналізує про технічну несправність комп’ютеру, а не програмний збій. Тому потрібно звертатись до спеціалістів саме для ремонту Mac, а не намагатися програмно вирішити проблему.

Іншою за розповсюдженістю системною причиною шуму кулеру — є некоректна робота фонового процесу launchd. Системні служби Services та Daemons покликані забезпечити правильне функціонування macOS, але за деяких причин вони можуть викликати конфлікт системи. Фоновий процес launchd запускає Services та Daemons, якщо ж у службах присутній збій, вони намагаються обробити записи вже видалених програм (файлів конфігурації .plist) та ін., це призводить до підвищеного використання ресурсів процесору. Та як наслідок — перегрівання і максимальної роботи вентилятору.

Як правило, у такому разі допомагає очищення директорій LaunchAgents або LaunchDaemons, але не ризикуйте змінювати або видаляти системні файли, якщо ви не впевнені у правильності і послідовності дій. Як і у попередньому випадку, рекомендуємо звернутись до професіоналів.


Неправильно встановлений датчик температури

Дана проблема властива саме для моноблоків iMac. Річ у тім, що замовляючи модернізацію iMac у неперевіреному сервісі (заміну жорсткого диску, або встановлення додаткового), ви можете стикнутись з тим, що датчик температури буде підключено неправильно. Це призводить до того, що система охолодження отримає хибні дані про температуру і дасть кулеру команду на максимальні оберти. Навіть якщо насправді моноблок не нагрівається, але натужний шум вентилятору стане вашим постійним супутником.

Якщо ви помітили, що після модернізації з’явився сильний шум вентилятору, можна спробувати примусово знизити його оберти, за допомогою спеціальних програм. Але у будь якому разі – це тимчасове рішення, потрібно знову звернутися до сервісу задля виправлення помилки. Ще краще, користуватися послугами лише перевірених, професійних сервісних центрів Apple, які гарантовано та якісно проведуть модернізацію iMac.


Механічна поломка кулеру, або його знос від старості

Зайві шуми, гудіння, навіть вібрація може свідчити про несправність самого кулеру. Іноді проблема виявляється відразу після запуску комп’ютеру, у інших випадках шум може з’являтись через певний відрізок часу, або при сильному навантаженні ресурсномісткими програмами. Від звичайного звуку швидко обертаючого кулеру, звук пошкодженого часто відрізняється деренчанням, нерівномірним гулом, вібрацією. У разі такої несправності, користування програмами контролю обертів не призведе до результату, адже потрібна заміна несправного кулеру Mac.


Висновки

На разі це основні причини нагрівання комп’ютерів Apple Mac, і як наслідок появи сильного шуму вентилятору. Як ми розібралися, у більшості випадків шум кулеру свідчить про забруднення всередині комп’ютеру, або несправності системи внаслідок залиття, механічного пошкодження, поломки самого вентилятору, неправильно проведеної модернізації. Тому користування програмами для контролю вентилятору — невиправдане, тому що не вирішує проблему, а надає лише тимчасове рішення.

Наші висновки такі — якщо у вас немає можливості у найближчий час звернутися до сервісу для повноцінної діагностики і ремонту Mac, тоді можна спробувати знизити, або навпаки збільшити оберти кулеру. Але краще не затягувати подібну практику, а звернутися до професіоналів для усунення причини. Нижче ми наведемо приклад декількох програм для контролю вентилятору Mac, але ще раз акцентуємо вашу увагу, що зловживати ними не варто. Користування наведеними програмами дуже просте, полягає лише у самостійному налаштуванні кількості обертів вентилятору (його швидкості).


Завантажити програму для контролю кулеру Mac

Macs Fan Control

Завантажити

smcFanControl 

Завантажити