Нова файлова система Apple APFS дебютувала у 2017 році на iOS. Скоро на ній також почала працювати версія macOS High Sierra (опціонально), а з 2019 року вона стала обов’язковою для macOS Catalina. Про проблеми при оновлені системи ми вже писали у статті Як оновитись на macOS Catalina? А сьогодні спробуємо розібратись, взагалі, з яких причин корпорація вирішила розробити нову файлову систему.
Коротка історія файлових систем Apple
Найперші комп’ютери Macintosh працювати на файловій системі MFS (Macintosh File System). Для 1984 року вона була досить ефективною, хоча навіть не мала ієрархічної структури. Подейкують, що для перших Маків хотіли використовувати модернізовану файлову систему на базі популярної на той час Lisa OS, але з невідомих причин вирішили і надалі використовувати MFS.
Тим не менш, відсутність ієрархічної структури — була чималим недоліком MFS, тому у 1985 році впровадили нову файлову систему HFS (Hierarchical File System). Нова система мала низку переваг, але була 16-ти бітною, тому файли займали забагато місця на диску. Так, в одному томі можна було розмістити лише 65535 файлів, у результаті навіть для зберігання одного-двох символів на диску виділялося забагато місця.
Щоб виправити ситуацію необхідно було розробити або нову систему (на що пішли б роки), або вдосконалити існуючу. Так у кінці 90-х років з’явилася 32-бітна HFS+, на якій працювала Mac OS включно до версії Sierra. Але розвиток технологій не стояв на місці, і вже скоро 64-бітні програми і додатки почали витісняти 32-бітні. Крім того, функціонал HFS+ залишався досить обмеженим і не відповідав сучасним вимогам.
Зважаючи на те, що один з головних продуктів Apple — iPhone добре продавався та приносив компанії надприбутки, з’явилися “зайві” кошти на розробку принципово нової, сучасної файлової системи. Тому у 2012 році (з деяких джерел у 2014), була розпочата робота над 64-бітною системою APFS (Apple File System). І як було сказано вище — результатом роботи стало переведення iOS у 2017 році саме на цю систему. А згодом, компанією було вирішено, що вся “яблунева” техніка повинна працювати на одній файловій системі.
Переваги та недоліки APFS
На сьогодні чимало експертів сперечаються про істині мотиви розробки Apple нової файлової системи. Висуваються найфантастичні версії. Одна з них — плани корпорації на створення власного 64-бітного процесору, для роботи якого і потрібна нова файлова система. Як би там не було, APFS виявилася досить вдалою, крім загальної оптимізації та швидкості, вона повинна вміти працювати як з жорсткими дисками, так і Fusion Drive, SSD, флешками. Проте система все ще залишається досить “сирою”, їй належить переболіти “дитячими хворобами”. Існують проблеми з переходом на APFS при оновлені macOS, крім того, на ній перестають працювати 32-бітні програми. Залишається тільки чекати оновлення версій та виправлення багів.