Reviewed by:
Rating:
5
On 2 Квітня, 2016
Last modified:23 Вересня, 2016

Summary:

Що таке Apple Mac OS, історія створення, версіі OS X. Довідайтесь чому у Macintosh власна операційна система...

Компанія Apple завжди прагнула створювати унікальні, новаторські продукти. Тому ще на початку своєї історії у 1984 році, разом з випуском персонального комп’ютера Macintosh 128K, була представлена нова операційна система, що принципово вирізнялася серед конкурентів. Цікаво, що перші релізи цієї системи, навіть не мали окремої назви, а позначалися як System 1, System 2, і так далі, аж до 8-ї версії, що отримала назву Mac OS 8.

Нагадуємо нашим читачам, що з червня 2016 року, назва системи Mac OS X була змінена Apple на macOS. Це відбулося під час конференції WWDC 16. Перша версія оновленої macOS отримала позначення Sierra.

Мабуть найголовнішою заслугою розробників Apple, стало впровадження в операційну систему графічного інтерфейсу, що стало справжнім проривом того часу, та еталоном для розробників і понині. Всім звичні іконки, вікна, навіть користування комп’ютерною мишкою було популяризовано саме спеціалістами «яблуневої» компанії, адже до того, комп’ютери керувались за допомогою складних команд з командної строки.

Mac OS — це пропрієтарна (власна, запатентована) операційна система корпорації Apple, що розроблена спеціально для використання на комп’ютерах і ноутбуках компанії  (iMac, Mac Pro, MacBook та ін.).

Головним завданням розробників Mac OS було створення такої операційної системи, яка була б інтуїтивно зрозуміла і зручна для широкого кола споживачів, навіть для тих, хто вперше познайомився з комп’ютерною технікою. З часом, цей підхід перейняли і інші виробники програмного забезпечення, а фундаментальні основи закладені в перших розробках Apple, залишаються актуальними і у наш час.

Классика ОС Apple — Mac OS

У 1999 році, була презентована Mac OS 8, яку прийнято вважати «класикою» операційних систем. Взагалі, кінець 90-х років знаменувався великими змінами у конструкції комп’ютерів корпорації, переході з застарілих процесорів Motorola 68040 на більш сучасні і потужні PowerPC. Реліз 8-ї версії OS виявився дуже вдалим, усього за декілька тижнів, було продано більше 1,2 мільйонів копій.

В жовтні того ж 1999 року, була представлена більш досконала Mac OS 9, яку називають найбільш функціональною і довершеною з лінійки «класичних операційних систем Apple». Корпорація активно рекламувала нову ОС, презентуючи її як «найкращу операційну систему для роботи в інтернет». Дійсно, у новій збірці з’явився розширений функціонал, була додана програма Sherlock 2 з вбудованим пошуком по інтернет, iTools, утиліта Software Update (автоматичне оновлення системи) та ін. Але все ж таки не вистачало повноцінної роботи таких важливих функцій як, наприклад, захищена пам’ять та витісняюча багатозадачність.

Нове покоління OS X

Разом з розвитком технологій, та розуміючи потреби користувачів, керівництво Apple прийняло важливе рішення про випуск принципово нової операційної системи OS X (10). Перша версія нової системи біла презентована у березні 2001 року під назвою Cheetah (гепард). Взагалі, усі версії сімейства OS X отримували назву представників  сімейства котячих: Puma, Jaguar, Panther, Tiger, Leopard, Snow Leopard, Lion, Mountain Lion, аж до реліза 10.9 з іменем Mavericks (індивідуаліст), 10.10 Yosemite (національний парк у США), і El Capitan (капітан).  До версії 10.3, система працювала з архітектурою процесора PowerPC, натомість у більш пізніх випусках, вона сумісна лише з процесорами Intel.

Нова система дійсно дуже відрізнялася від попередників. Вона була розроблена з використанням вільного програмного забезпечення Darwin, та працювала на основі надійної платформи BSD-Unix. Саме використання можливостей Unix дало змогу розвити такі можливості як витісняюча багатозадачність, що дозволяла запускати декілька процесів одночасно, кожен з яких не міг перервати, або модифікувати інший. Крім цього, OS X була дуже стійкою та надійною системою, практично не схильною до збоїв, не вразливою для вірусів і шкідливих програм. Ще однією особливістю OS X, стало використання в ній абсолютно нового графічного оформлення, під назвою Aqua. Графічний інтерфейс складався з напівпрозорих елементів, світлих смуг, заокруглених кутів, та в цілому складав враження вільного водного середовища.

Новий інтерфейс Aqua був створений не тільки для краси, але й для комфорту користувачів, адже має широкий функціонал для зручної роботи з вікнами,  інтернет, тощо. Нововведення виявилось настільки вдалим, що інші виробники почали його копіювати, тому Apple була змушена звернутись до юристів. На даний час, найбільш популярними версіями OS X є:  El Capitan,  Yosemite, Mavericks, Lion.

Функціональність, стійкість, невразливість до вірусів, зручне та естетичне графічне оформлення, робить macOS найкращим вибором для користувачів, що полюбляють якість програмного забезпечення, інновації та зручність використання.

Сьогодні Ви дізналися історію винайдення операційної системи macOS, та про її особливості. Резюмуючи вищевикладене, можна впевнено констатувати, що ОС корпорації Apple, стала першою повноцінною системою в управлінні якої був використаний графічний інтерфейс, і котра загалом створювалась для комфорту користування споживачами.