У рейтингу найчастіших несправностей ноутбуків — залиття рідиною займає перше місце. І хоча ми назвали воду найнебезпечнішим ворогом MacBook, та існують і інші більш агресивні види рідин, контакт з якими може нанести великої шкоди лептопу. Тож якщо ви полюбляєте пити чай, каву, або будь які інші напої сидячи за ноутбуком, ця стаття саме для вас! Ще кориснішою вона стане для тих користувачів, які вже зараз протирають підмочений девайс, та гарячково шукають інформацію на кшталт: “Що робити, якщо в Макбук потрапила вода?”.
Уникаючи довгих вступів, насамперед радимо виключити ноутбук, витягнути кабель живлення з розетки, та від’єднати акумуляторну батарею. Це потрібно зробити негайно, відразу після залиття рідиною, не гаючи час на завершення розмови у чаті, або перегляд фільму! Зауважимо, що, якщо з виключенням лептопу не виникне труднощів, то відключити батарею живлення на нових моделях Apple MacBook, Pro та Air, самостійно буде неможливо. Тож краще поквапитись звернутись до сервісного центру Apple. Чому це так важливо — дізнайтеся далі.
У повсякденному житті ми не задаємося питанням, чим же так небезпечна вода чи інша рідина для ноутбуку, зазвичай це відбувається вже після неприємної пригоди. Тож, буде не зайвим коротенько розглянути процес потрапляння вологи у техніку, до яких наслідків це може призвести, та як уникнути ускладнень.
Що відбувається при потраплянні рідини в лептоп?
Класичним, та найбільш розповсюдженим випадком, є потрапляння рідини на клавіатуру MacBook. Необережний жест, випадково залишений біля ноутбуку напій, і ось вже солодкий чай, або кава виливаються на поверхню клавіатури, тач паду. Хоча виробник і намагається максимально захистити пристрій від потрапляння вологи, зазвичай це лише частково призупиняє процес проникнення. Тому, через клавіатуру, рідина просочується всередину ноутбуку, до найважливіших компонентів системи.
Відразу під клавіатурою Apple MacBook знаходиться материнська плата, яка об’єднує усі елементи комп’ютеру в єдиний “організм”. Говорячи професійними термінами — це багатошарова печатна плата, з безліччю струмопровідних доріжок, спеціальними роз’ємами, транзисторами, конденсаторами, мікросхемами. При включеному ноутбуці, або навіть наявності під’єднаної батареї живлення, материнська плата знаходиться під постійною електричною напругою.
Припустимо, що вода проникла на поверхню материнської плати. Як ми вже згадували, вона знаходиться під напругою, тому однією з небезпек — є коротке замикання, при якому вигоряють струмопровідні доріжки, або дискретні елементи (все ті ж транзистори, конденсатори). Саме тому так важливо відразу знеструмити прилад, по можливості, від’єднати також і акумуляторну батарею. Чим довше зволікати з цими діями, тим більший ризик значного пошкодження.
Давайте розглянемо випадок, при якому користувач негайно знеструмив MacBook, навіть залишив на деякий час “просихати”. Навіть якщо після цього лептоп увімкнувся — не поспішайте передчасно радіти. Як ми вже зазначали, чиста вода становить найменшу небезпеку, але найчастіше відбувається залиття солодкими напоями, алкоголем. Ці рідини мають характерну властивість залишати після висихання “слід” у вигляді загуслих плям. Ще більш небезпечною, наприклад, є сеча кішки, такі випадки, на жаль трапляються.
Залишки рідини мають гарні провідні властивості, тому у будь який час можуть призвести до короткого замикання. Та й це, не є головною небезпекою. Річ у тім, що солодкі, кислотні, алкогольні рідини вважаються агресивними. Це означає, що потрапляючи на системну плату, вони у прямому сенсі починають роз’їдати її, а струм, що проходить через компоненти, ще більш прискорює процес руйнації.
Спеціалісти називають це явище “корозією”, вона призводить до “перегнивання” контактів, або цілих ділянок мікросхем. У результаті, елементи системи виходять з ладу, у більш складних випадках – навіть фізично “відвалюються” від материнської плати. Таким чином, якщо вчасно не звернутись до сервісного центру, наслідки залиття можуть проявитися у самий неочікуваний час.
Щойно ми описали потенційну небезпеку пошкодження внутрішніх елементів. Але не забуваємо і про стан клавіатури та трек паду. Якщо рідина потрапила на клавіші MacBook, це вже гарантовано призведе до їх негайного, або ж прискореного виходу з ладу. Існують випадки, як повної відмови клавіатури, так і окремих клавіш. Що ж до трек паду – часто після залиття MacBook, він перестає належним чином функціонувати: не працює “перетягування”, стрілка на екрані самовільно рухається, не натискаються клавіші вибору, тощо.
Ремонт, відновлення Apple MacBook після води
Деякі видання публікують поради, щодо самостійної чистки MacBook після залиття. Ми цього робити не будемо, більш того, категорично не рекомендуємо подібної самодіяльності, яка може призвести до ще більших пошкоджень. Якщо ж, обставини не дозволяють вам якомога швидше звернутись до сервісу, негайно знеструмте ноутбук, розкрийте його, та покладіть клавіатурою вниз, для стікання рідини. Залиште лептоп для просихання щонайменше на день, у цей час не вмикайте його. У нескладних випадках залиття, особливо чистою водою, MacBook може працювати і надалі, але все ж, по змозі, покваптесь продіагностувати його у спеціалізованій майстерні.
Існують декілька розповсюджених помилок, що допускають користувачі, намагаючись самостійно вирішити проблему з залиттям ноутбуку. Вважаємо за потрібне попередити, чого категорично не рекомендується робити. Отож, не використовуйте фен щоб висушити рідину всередині пристрою. У більшості випадків, струмінь повітря заганяє воду у самі важкодоступні і небезпечні місця, наприклад під чіпи. Залишаючись там, волога призводить до корозії, в результаті, через деякий час деталь виходить з ладу. Крім того, якщо зблизька направити фен на клавіатуру, можна розплавити клавіші. Не використовуйте “народний засіб” у вигляді засипання рисом, це може тільки нашкодити.
Тепер перейдемо безпосередньо до відновлення працездатності MacBook. Як ви вже здогадалися, існує декілька видів ремонтних робіт, що різняться за складністю. Отож, якщо користувач, після залиття ноутбуку рідиною, швидко вимкнув його, відключив від електромережі, від’єднав акумулятор, та звернувся до сервісу — все може обійтися лише чисткою. У інших випадках, знадобиться повноцінний ремонт.
Ось як проходить процес відновлення після залиття, у професійному сервісному центрі Apple “BashMac” у м. Києві. Акцентуємо увагу власників нових моделей MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, у яких самостійно від’єднати батарею неможливо, що у даному центрі цілодобово чергує співробітник, який може виконати необхідні роботи.
Етап 1. Первинний огляд
У СЦ “BashMac” безкоштовна первинна діагностика MacBook проводиться у присутності клієнта, що дає змогу швидко визначити стан пристрою та повідомити про необхідні роботи. Огляд проводиться досвідченим майстром, у більшості випадків вже при першому зверненні буде поставлений діагноз, повідомлені строки виконання робіт та орієнтовна вартість.
Якщо випадок більш складний, пропонується поглиблене діагностування, ноутбук розбирається та очищується від слідів залиття, після чого визначаються пошкодженні ділянки. Результати повідомляються клієнту, пропонуються оптимальні варіанти ремонту, або заміни пошкоджених елементів. Після підтвердження, майстер приступає до роботи, якщо ж з якихось причин, власник пристрою воліє почекати з ремонтом, оплачується лише чистка.
Етап 2. Чистка MacBook, поглиблена діагностика
Негайно звернувшись до сервісного центру ви маєте шанс зекономити час та гроші, адже сервісні роботи можуть обмежитись лише чисткою лептопа. Для цього майстер розбере корпус ноутбуку, за допомогою спеціальних засобів прибере сліди рідини з материнської плати, внутрішніх елементів, а також проведе чистку клавіатури і тачпаду. Якщо випадок не запущений, відсутня корозія, або наслідки короткого замикання — ваш MacBook продовжить працювати без жодних проблем. Крім того, послуга корисна тим, що одночасно проводиться і профілактична чистка ноутбуку від пилу та бруду.
Етап 3. Ремонт MacBook після залиття
Складні випадки, коли внаслідок проникнення води відбулося коротке замикання, або при тривалій бездіяльності виникла корозія, що призвела до “перегнивання” контактів, роз’їдання системних плат, тощо — підлягають ремонту. Існують декілька типів ремонту, найбільш розповсюджений, який практикують авторизовані сервісні центри, це “поблочний” ремонт, тобто повна заміна пошкодженої ділянки, або модуля. Звичайно, такий варіант є найшвидшим та найпростішим у виконанні, але набагато дорожчим, ніж компонентний ремонт. Наприклад, якщо були пошкоджені тільки окремі компоненти материнської плати, вам запропонують замінити її цілком.
Компонентний ремонт MacBook, який у більшості випадків використовують інженери СЦ “BashMac”, дозволяє відновити пошкоджені ділянки на фізичному рівні, за допомогою високоточної заміни лише дефектних компонентів. Це дозволяє значно зекономити ваші кошти, у порівнянні з “модульною” заміною, та покупкою нових запчастин. За допомогою професійного обладнання, паяльної станції, майстер видаляє несправні елементи, та припаює нові, відновлює пошкоджені струмопровідні доріжки, тощо. Звичайно, існують випадки, коли деталі що вийшли з ладу, вже не підлягають ремонту, в такому разі, вам запропонують оптимальну заміну за найбільш адекватною вартістю.
Окремої уваги заслуговує ремонт клавіатури або трек пада MacBook після залиття. Найчастіше, після потрапляння рідини, перестають працювати окремі клавіші, або повністю клавіатура. Також, деякі моделі лептопів можуть не вмикатись, адже кнопка живлення з’єднана з клавіатурою. Характерний хрускіт і утруднене натискання клавіш — також є наслідком залиття та потребує ремонту. В залежності від рівня пошкодження, можлива чистка клавіатури, її повна заміна, або заміна окремих клавіш. Проблеми з роботою трек паду, зазвичай усуваються за допомогою спеціальної чистки, або заміни мембрани чи пошкодженого шлейфа.
На цьому, ми будемо закінчувати огляд такої розповсюдженої проблеми як “залиття MacBook”. Насамперед бажаємо не забувати про обережність під час користування ноутбуком, уникайте небезпечного контакту техніки з водою. Та якщо ж неприємність трапилась — зберігайте спокій, вимкніть лептоп, від’єднайте батарею, та переверніть його клавіатурою вниз, для стікання рідини.
Покваптесь звернутися до сервісного центру, адже чим швидше будуть усунені наслідки залиття, тим більших проблем ви уникнете у подальшому!