У цій публікації, ми розглянемо лінійку лептопів від Apple, ознайомимось з історією їх створення, особливостями, та відмінностями. Проведемо порівняння усіх представників сімейства ноутбуків “яблуневої” компанії. На сьогоднішній день, корпорацією Apple виробляються такі модельні ряди лептопів: MacBook, MacBook Pro, MacBook Air.
Взагалі, історія розвитку “ноутбучного” направлення корпорації досить складна і повна несподіваних поворотів, революційних відкриттів, кардинальних змін концепцій і технологій. Тому нам довелось попрацювати, щоб узагальнити увесь матеріал в логічне та послідовне викладення, адже сам літопис Apple відрізняється неабиякою оригінальністю. Хоча, саме тому він вартий уваги, тож розповідь про сімейство MacBook, ми почнемо з невеличкого екскурсу в історію.
Історія винайдення “переносного комп’ютера”
Наприкінці 1990-х років сформувалась потреба у створенні переносного комп’ютерного пристрою.
На той час, персональні настільні комп’ютери уже отримали достатньо широке розповсюдження, мали порівняно непогані можливості. Та для користувачів, що цінували мобільність, а також для роботи у нестандартних умовах, потребувався компактний пристрій, який можна було переміщати. Ось тоді і виникла ідея створення “переносного комп’ютеру”, хоча з сучасними ноутбуками він мав мало спільного.
Корпорація Apple, як піонер і новатор у комп’ютерній сфері, одна з перших запропонувала такий переносний пристрій, називався він Macintosh Portable. Заради справедливості, відмітимо, що портативним його можна було назвати з великою натяжкою, адже він мав вагу аж 7,27 кг., і розміри 38 х 37 х 10 см. М’яко кажучи, носити на собі такого “прадіда” ноутбука було досить утомливо! Щодо характеристик переносного Macintosh Portable, то вони були скромними, навіть на той час: процесор 16MHz, 68000CPU, 1MB RAM оперативної пам’яті, 40MB жорсткий диск. Одним з достоїнств цього величезного “лептопу” був маленкий 9,8 дюймовий екран з активною матрицею, який на жаль не мав підсвітки. У цілому, перший переносний комп’ютер не отримав широкого визнання.
Эра PowerBook та iBook
Лінійка PowerBook (згодом MacBook Pro)
Після не дуже вдалого першого “переносного” у 1989 році, Apple випустила ще одну його версію з екранною підсвіткою, та вже у 1991 р. припинила виробництво Macintosh Portable. На зміну йому прийшло сімейство ноутбуків під назвою PowerBook, що і стали істинними “батьками” сучасних MacBook Pro. Перша модель нової серії ідентифікувалась як PowerBook 100, і мала класичну форму лептопу. Крім того, ефективними рішеннями того часу, стало зміщення клавіатури у сторону екрану, та розміщення попереду (на місті сучасного тач-паду) елементу управляння у формі сфери.
У період з 1991 по 2006 роки вироблялась велика кількість моделей PowerBook, які з кожною новою версією отримували все вищі можливості та інноваційні рішення. За цей час ноутбуки отримали новий екран, з активною матрицею, стандартний набір портів, wi-fi модуль, нові процесори PowerPC. Доцільним буде відразу перейти до останньої моделі PowerBook G4, яка уособлювала у собі кульмінацію технічної та дизайнерської думки сімейства.
Ноутбук отримав свою назву у аналогії з процесором PowerPC G4, та випускався з 2001 по 2006 роки, у двох варіантах корпусу: Titanium (титановий) і Aluminum (алюмінієвий). Випуск PowerBook G4 Titanium почався у 2001 році та завершився у 2003 р., на зміну йому прийшов Aluminum. Взагалі під час презентації Стівом Джобсом G4 Titanium весь світ був у захваті від обтікаючих форм, міцного титанового корпусу та видатних можливостей ноутбуку. Можна сказати, що G4 був справжнім проривом свого часу, мати його бажали більшість професіоналів із сфери дизайну, фото, відео, звуко обробки, та інші творчі спеціалісти. Та не лише їм прийшовся до смаку стильний металевий лептоп, величезна кількість користувачів оцінила якість та потужність пристрою.
Щодо технічних характеристик, то остання модель PowerBook G4 Aluminum, топової 17 дюймової комплектації, мала таке оснащення: процесор PowerPC G4 1.67 GHz, оперативна пам’ять 512 MB з 533 MHz PC2-4200 DDR2 SDRAM, відеокарта ATI Radeon 9700 з 128 MB DDR SDRAM, порти USB 2.0, Firewire 800, PC Card I/II. PowerBook G4 став останнім представником сімейства, йому на зміну прийшов MacBook Pro.
Лінійка iBook (згодом MacBook)
Одночасно з ранніми моделями PowerBook, Apple почала випуск окремої лінійки ноутбуків під назвою iBook. Першу модель iBook, Стів Джобс презентував у 1999 році. На той час, компанія вже самоствердилася як виробник професійних портативних комп’ютерів, прийшов час запропонувати споживачам більш доступний лептоп. Крім того, новий пристрій мав помітний, яскравий дизайн, що мало зацікавити молодіжну аудиторію.
Навколо iBook G3 склалася цікава ситуація, адже існуючі на той час PowerBook, які позиціонувалися як професіональні ноутбуки, були навіть менш функціональними ніж доступна новинка. Таким чином, яскраві, молодіжні iBook, призначені для школярів та студентів, отримали визнання у більш широкої аудиторії. Звичайно з випуском нових потужних PowerBook G3, G4, вони знову повернули собі популярність, натомість iBook дякуючи своїй невисокій ціні успішно продавався у всьому світі. На відміну від корпусу PowerBook, останні моделі якого вироблялися з металу, iBook виготовлявся з пластику. Після епатажної, дизайнерської моделі G3, вийшла версія G4 у більш класичному виконанні, лептоп поставлявся у двох розмірах — 12 та 14 дюймів.
Ноутбуки випускалися до 2006 року, після чого були замінені на лінійку MacBook. Останні версії iBook G4 14’ мали такі характеристики (з деякими відмінностями): процесор 1.42GHz PowerPC G4, оперативна пам’ять 512MB PC2700 (333MHz) DDR SDRAM, вінчестер 60GB ATA/100 4200 rpm.
Сучасні моделі ноутбуків Apple
Лінійка MacBook Pro
У 2006 році, Apple презентувало нове сімейство ноутбуків MacBook Pro, що прийшли на зміну PowerBook. Ця лінійка лептопів вважається найпотужнішою, призначеною для професійного використання.
Взагалі, 2006 рік увійшов у історію корпорації як час великих змін, сміливих кроків і нових технологічних рішень. Компанія повністю відмовилась від процесорів PowerPC, та перейшла до використання більш сучасних і потужних Intel. Починаючи з другого покоління (2008 р.), корпус MacBook Pro виготовляється за фірмовою технологією Unibody, тобто з цільного шматка алюмінію, шляхом фрезерування. Це покоління випускалося до 2012 року, з розміром дисплею 13, 15, 17 дюймів, та було признане самим продаваним ноутбуком у США.
З 2012 року лінійка MacBook Pro була оновлена — третє покоління отримало зверх чіткий екран Retina Display, та ще ряд нововведень. Модель з 17 дюймовим дисплеєм була знята з виробництва, наразі пропонуються 13 та 15 дюймові MacBook Pro, з роздільною знатністю екрана 4 та 5 мільйонів пікселів відповідно. Було видалено оптичний привід, встановлено SSD накопичувач замість жорсткого диску, зовнішньо пристрій став значно тонший. Ноутбук оснащується потужним процесором Intel Core i5 та Intel Core i7, графікою від NVidia Geforce, або AMD Radeon, оперативною пам’яттю до 16 ГБ 1600 МГц. Високі показники продуктивності та якості, дозволяють залишатись MacBook Pro лідером у ТОП сегменті ноутбуків.
Лінійка MacBook
Для необізнаних споживачів, які лише знайомляться з продукцією Apple, може здатися дещо складною “яблунева” термінологія, адже усі ноутбуки компанії мають назву “MacBook”, та відрізняться лише приставками “Pro”, “Air”. Насправді ж, це абсолютно окремі модельні лінії, зі своїми специфічними особливостями. Зараз прийшов час дізнатись про сімейство MacBook (без додаткових приставок).
Це вже стало традиційнім явищем для Apple, коли лінійка техніки повністю оновлюється і отримує нову назву. Так сталося і з MacBook, який у тому ж 2006 році прийшов на зміну iBook. Взагалі концепція залишилася тією ж – компанія пропонувала споживачу більш бюджетний пристрій, з дещо слабшими можливостями ніж професійні MacBook Pro. Щоб здешевити виробництво, корпус нового лептопу виготовлявся з полікарбонату, та від початку мав два кольори: білий та чорний. У 2008 році корпорація презентувала MacBook у алюмінієвому корпусі за фірмовою технологією Unibody, та вже у 2009 р. концепцію переглянули і модель зняли з виробництва. Таким чином до 2015 року пристрій випускався лише у пластиковому корпусі білого кольору, з дисплеєм 13,3, та 11,6 дюймів.
Варто відмітити, що саме у сімействі MacBook почали масово використовувати немеханічний замок, глянцевий екран, втоплену клавіатуру, та деякі інші виробничі стандарти, що існують понині.
У 2015 році ситуація з MacBook зазнала кардинальних змін, разом з презентацією MacBook Retina. Як зрозуміло з назви, оновлена модель отримала топовий екран Retina Display, розміром 12 дюймів, але не тільки цим обмежився “апгрейд”. Apple дійсно здивувала шанувальників, випуском абсолютно відмінного пристрою, який практично не має нічого спільного з попередніми моделями.
Отож, новий MacBook Retina першого покоління — це ультракомпактний лептоп, виготовлений з алюмінію (Unibody), з новим процесором Intel Core M Broadwell, SSD накопичувачем у 256 або 512 ГБ, вагою 0,92 кг., і лише одним універсальним портом USB 3.1 Type-C. Випускається у трьох кольорах: сірий космос, сріблястий, та золотий.
Лінійка MacBook Air
Серед всієї ноутбучної продукції Apple, MacBook Air стоїть досить уособлено, адже це єдина лінійка, що не мала “прабатьків”.
Ноутбук створювався у не такому віддаленому 2008 році, як кардинально новітній пристрій, відмінний від вже існуючих. Деякі дослідники стверджують, що якщо інші “яблуневі” лептопи розвивалися стабільно та послідовно, то Air став по справжньому свіжим, революційним проривом, який відразу заявив про себе на світовій арені. Дійсно, представлений С. Джобсом у 2008 році ноутбук, або як його іноді називають “ультрабук” MacBook Air, відразу привернув до себе увагу спільноти. Чого тільки коштував статус “найтоншого ноутбуку у світі”! Стильний, обтікаючий алюмінієвий корпус, екран розміром 13,3 дюйма, повнорозмірна клавіатура, непогані технічні характеристики – зробили новий лептоп бажаним для широкої аудиторії споживачів.
Насамперед, ультрабук позиціонувався як надтонкий, легкий та потужний пристрій зі значним часом автономної роботи. У 2010 році, лінійка Air була оновлена, а крім 13’ версії, з’явилась 11 дюймова. Вона була дещо слабшою за характеристиками, та мала менший запас автономної роботи. Але все одно майже в усьому перевершувала існуючі на той час ноутбуки інших виробників. Також вперше у моделі, замість жорсткого диску, був встановлений флеш накопичувач, і нові процессори Intel Core i5 та i7.
На сьогодні випускаються MacBook Air у двох розмірах: 13 та 11 дюймів. Версія 13’ здатна працювати в автономному режимі до 12 годин, а 11’ — до 9-ти. Пристрої можуть похвалитися потужними процесорами Intel Core i5 Thunderbolt 2, графічним адаптером Intel HD Graphics 6000, SSD 128 Гб або 256 Гб. При усьому цьому, лептоп залишається надтонким, компактним пристроєм товщиною у 1,7 см, та вагою 1,08 кг. MacBook Air знайшов своїх прихильників серед тих користувачів, що цінують стиль, компактність та гарну потужність лептопу.
Висновки
Ноутбуки Apple мають багату історію, яка почалася з випуску першого переносного комп’ютеру Macintosh Portable, і продовжується в моделях сьогодення. У концепції розвитку лептопового сімейства, прослідковується певна послідовність, коли один модельний ряд отримував докорінне оновлення і продовжував життя з іншою назвою. Так трапилось з PowerBook, що згодом був замінений MacBook Pro, а також iBook, який отримав продовження в лінійці MacBook. Трохи осторонь залишився MacBook Air, який офіційно не мав попередників, а був презентований як новий, окремий пристрій.
Сучасний модельний ряд можна поділити на професійні ноутбуки, надтонкі ультрабуки, та умовно універсальний. До професійної категорії входять потужні MacBook Pro, з розміром матриці 13 та 15 дюймів. Ультрабуки представлені 13 та 11 дюймовими MacBook Air, вони популярні серед аудиторії користувачів які на перший план ставлять стиль та досить високу продуктивність. А навколо нового MacBook (Retina), склалась поки що неоднозначна ситуація. Новий пристрій є найкомпактнішим серед усіх ноутбуків Apple, при розмірі у 12 дюймів його товщина складає лише 1,31 см., а вага 0,92 кг. Ця модель була презентована лише у 2015 році, тому досі точаться суперечки, до якої ж категорії її віднести.
Ми впевнені, що кожен бажаючий ладен знайти модель ноутбуку Apple до свого смаку! Залежно від завдань, що повинні вирішуватись, особистих вподобань щодо зовнішнього вигляду, технічних характеристик, ціни —можливо підібрати саме те, що вам потрібно. Варто пам’ятати, що продукція Apple — це насамперед якість, новітні технології, естетична краса, та турбота про користувача. Бажаємо успіхів з особливими ноутбуками Apple!