Якщо Ваш iMac почав сильно грітися, виник підвищений шум при роботі, або на внутрішній стороні екрану (під склом) з’явилися потемніння та плями – не зволікайте з профілактикою!
Що таке профілактична чистка iMac, для чого вона потрібна і від яких проблем може вберегти, ми розповімо у цій статті. Дана інформація буде корисна усім власникам десктопу Apple, навіть якщо вищеописані ознаки несправності ще не з’явилися, адже краще їх попередити, ніж боротися з наслідками.
Моноблочний комп’ютер Apple iMac останніх років, виготовляється за фірмовою запатентованою технологією з алюмінію. Це робить корпус герметичним, міцним та зносостійким. Не набагато відстали у плані якості і більш ранні моделі, навіть якщо виготовлялися з пластику. Та яким би досконалим не був корпус десктопу, що захищає внутрішні елементи, є одна загальна особливість – а саме наявність спеціальних повітряних отворів для охолодження системи. Через цю решітку охолоджувальна система комп’ютера проводить забір зовнішнього повітря, та направляє його на деталі, що нагріваються в процесі роботи.
Разом з повітрям, всередину комп’ютера проникає пил та різноманітний бруд, на кшталт волосся, шерсті, дрібного сміття, тощо.
Поки десктоп новий — причин для хвилювання не має, та з часом на поверхні внутрішніх елементів збирається шар пилу, у більш запущених випадках, бахрому бруду видно навіть ззовні, на решітці. Пил скупчується на поверхні системних плат, відеокарті, радіаторі, лопатях вентилятора, може проникати на поверхню матриці. В результаті забруднення, охолоджуюча система вже не може ефективно боротись з підвищеною температурою внутрішніх компонентів, вони починають перегріватись. Це призводить до зниження продуктивності, “зависанню” комп’ютера, самовільному відключенню, перезавантаженню.
Спеціальний контролер, що керує охолоджувальною системою, подає команду на збільшення швидкості обертання вентилятора. Працюючи на повну потужність, ще й вкритий шаром пилу, кулер починає видавати підвищений шум, гудіння, може відчуватись навіть вібрація усього пристрою. Крім очевидної шкоди, пов’язаної з нестабільністю роботи iMac, робота охолоджувальної системи на грані можливостей, призводить до її передчасного зносу.
Крім вищезазначених небезпек, існують інші, не менш важливі. Пил має гарні електропровідні властивості, завдяки чому збільшується ризик виникнення короткого замикання. А перегрівання деталей, наприклад, відеокарти, блока живлення, може вивести їх з ладу, що веде до значно дорожчого ремонту ніж своєчасна профілактична чистка.
Чистка матриці iMac
В окрему категорію профілактичних робот, ми віднесли очистку матриці (дисплею) iMac. Потемніння по краях екрану, темні плями, погіршення якості зображення — свідчить про накопичення всередині пристрою великої кількості пилу. При тривалому використанню десктопу, він проникає навіть в закриту область матриці, та осідає на ній темними плямами.
Забруднення екрану iMac, буває декількох видів. Найбільш поширений випадок – поява темної “окантовки’’ по краях дисплею, особливо у його нижній частині. Це наслідки роботи вентилятора системи охолодження, який при скупченні пилу, починає “задувати” його на монітор. Хоча екранна частина вважається герметичною, все ж, там присутні мікроскопічні отвори, через які, при тривалому впливі, і проникає мілкий пил.
Очищення бруду, що осів під захисним склом, та на світловідбиваючому шарі, виконується професійним майстром досить швидко. Про більш складний випадок, мова піде далі. Менш розповсюдженими випадками, які все таки періодично зустрічаються, є проникнення пилу безпосередньо в матрицю iMac. Ознаки такої проблеми зазвичай проявляються у вигляді затемнень, темних плям по усій площі екрану, навіть у середині. Складність такої очистки полягає у необхідності повної розборки дисплею і блоку матриці, отже займає більше часу та коштує дорожче.
Довірте профілактичні роботи професіоналам
У інтернеті можна знайти достатньо багато порад та інструкцій, щодо самостійної очистки моноблоку, або навіть матриці. Можна по різному оцінювати шанси на вдале завершення експериментів, та ми ставимося до цього досить скептично. Звичайно, ніколи не знаєш, на що здатна людина, можливо місія буде виконана успішно. Але потрібно на самому початку тверезо оцінити ситуацію, адже крім досвіду, знадобиться спеціальний інструмент і засоби, чисте приміщення, термопаста, вільний час!
Крім того, при самостійній розборці та збиранні такого тонкого технологічного пристрою як iMac, можна пошкодити тендітні деталі, кріплення, шлейфи, що призведе до більш дорогоцінного ремонту.
Враховуючи невисоку вартість профілактичної чистки iMac у сервісному центрі, редакція рекомендує періодично користуватися цією послугою.
Це допоможе уникнути проблем у подальшому, покращить продуктивність комп’ютера. Якщо ж наслідки забруднення вже проявились, не впадайте у розпач – спеціалісти по ремонту Apple, успішно усунуть проблему, головне не марнуйте часу! Якісну та доступну профілактику iMac можна зробити у нашому сервісному центрі “BashMac” у Києві.