Якою б інноваційною та потужною не була техніка Apple, з часом ви можете відчути недостатню продуктивність свого комп’ютеру. Нові версії операційної системи OS X, програми і додатки, стають все більш ресурсоємними, вимагають від iMac нових стандартів потужності. Тож, якщо ваш iMac зависає, повільно працює з важкими програмами, довго обробляє відео та графіку — пора задуматись про апгрейд. Про те, як модернізувати iMac, прискорити його роботу, та збільшити продуктивність, ми розкажемо у цій статті.
Встановлення швидкого SSD накопичувача, замість HDD диску на iMac
Перша порада стосується не тільки попередніх, але і нових моделей iMac, які комплектуються традиційними жорсткими дисками HDD. Cтандартний формат “вінчестера”, давно поступається флеш накопичувачу у швидкості, надійності, довговічності.
Встановлення SSD у iMac прискорить його роботу у декілька разів.
Більш важлива процедура ніж розширення оперативної пам’яті!
Найрозповсюдженіша проблема iMac з жорстким диском — це повільний запуск програм, особливо “важких”: PhotoShop, 3DMax, Adobe Premier та ін. Те ж саме стосується завантаження операційної системи OS X, коли доводиться чекати декілька хвилин, перед тим як приступити до роботи. Причина саме у повільній роботі жорсткого диску, який просто фізично не здатен працювати швидше. На відміну від нього, флеш накопичувач реагує практично миттєво, в результаті чого, програми запускаються і працюють набагато оперативніше.
Ще однією беззаперечною перевагою SSD, є його висока надійність і невразливість до механічних пошкоджень. Мабуть вам, не з чуток відомі випадки, коли після різкого струсу, або падіння ноутбуку, чи системного блоку — вінчестер виходив з ладу?! А разом з ним ставала недоступною вся інформація, встановлені програми, тощо. Звісно існує послуга відновлення даних, але це додаткові клопоти і витрати, від яких можна вберегтися. Твердотільний накопичувач SSD не чутливий до падінь і не зношується від старості, тому що не має у своїй конструкції рухомих елементів.
Розглянемо декілька варіантів встановлення SSD. Перший і найпопулярніший спосіб — це встановлення флеш накопичувача додатково до жорсткого диску. У цьому разі, ви зможете користуватись вінчестером великого об’єму, для зберігання файлів, а операційну систему і програми встановити на флеш.
Встановлення SSD на новий iMac 2012-2015
В попередніх моделях iMac, SSD встановлюється замість оптичного приводу (SuperDrive), у нових же технологія дещо інша. Нові моделі з корпусом slim вже не мають у конструкції оптичного приводу, тому спеціалісти сервісного центру, повинні підібрати сумісну модель флеш накопичувача: це може бути SSD у форм-факторі 2.5, або спеціалізований накопичувач з проприєтарним роз’ємом. Вибір залежить від року випуску моноблоку, контролера, що використовується, та ін.
Встановлення SSD на iMac 2011 року та більш ранніх моделях
Другий спосіб — це безпосередня заміна жорсткого диску на SSD накопичувач. У цьому випадку слід зважити на досить високу ціну флеш накопичувачів великого об’єму. Якщо ви не зберігаєте на комп’ютері великої кількісті інформації, а флеш накопичувач потрібен лише для установки операційної системи і програм, то SSD розміром у 128-256 ГБ, може вистачити. У іншому разі, твердотільний диск більшого об’єму, обійдеться в значно вищу ціну, але результат того вартий. Вам вирішувати, який з варіантів обрати, поки що ж, перейдемо до наступного пункту модернізації iMac.
Збільшення об’єму оперативної пам’яті в iMac
За своєю суттю, операційна система Mac OS (OS X), при роботі особливо інтенсивно використовує оперативну пам’ять RAM. Від наявності вільної пам’яті залежить також і нормальне функціонування програм. Якщо її не вистачає, їх робота сповільнюється, можливі зависання, надто довге обчислення, або конвертація, тощо. Особливо помітна нехватка оперативної пам’яті при роботі з графічними програмами, обробці відео, комп’ютерних іграх. І хоча у сучасних iMac встановлюється RAM об’ємом не менше 8 ГБ, та як показує практика, часто цього виявляється недостатньо.
Щоб збільшити об’єм RAM, в залежності від моделі iMac, потрібно додати/замінити у системі нові модулі пам’яті, або стандартні планки SO-DIMM. При чому, наприклад, у нових iMac 21,5 slim, для заміни модулів пам’яті, потрібно розібрати екранну частину. Таку роботу з модернізації, варто замовити у спеціалізованому сервісному центрі Apple. Слід пам’ятати, що для комфортної роботи з сучасними програмами на iMac, знадобиться щонайменше 16 ГБ оперативної пам’яті. Крім цього, збільшення об’єму RAM, допоможе розкрити увесь потенціал SSD накопичувача, робота системи стане ще швидшою.
Чистка системи охолодження iMac від пилу
Розповсюджене явище, коли iMac гальмує без очевидної причини — визвано засміченістю охолоджувальної системи і як результат — перегріванням комп’ютеру. З плином часу, усередині молоблоку збирається пил та мілке сміття, що осідає товстим шаром на поверхні плат, кулері, відеокарті, та інших елементах. При нагріванні у процесі роботи, деталі вже не охолоджуються належним чином, тому система Mac OS, починає обмежувати їх продуктивність.
Таким чином, наприклад, при перегріванні відеокарти, система “урізає” навантаження на неї, щоб знизити температуру. А графічні програми, запущені у цей час, тим більше, якщо вони виконують ресурсоємні процеси, починають пригальмовувати, зависати. Крім цього, слід зауважити, що охолоджувальна система iMac буде працювати на межі можливостей, що також не сприяє швидкій роботі комп’ютеру. Можлива поява підвищеного шуму, гудіння, вібрації.
Щоб уникнути проблеми за перегріванням iMac, потрібно хоча б раз на кілька років, замовляти у сервісному центрі послугу профілактичної чистки. Спеціаліст розбере корпус десктопа, видалить пил та бруд, очистить кулер та замінить термопасту, для ефективного тепловідведення. Після процедури профілактики, показники охолодження нормалізуються, а операційна система і програми будуть працювати без обмежень.
Висновки
Наразі це головні поради щодо підвищення продуктивності iMac. Звичайно, є деякі рекомендації і щодо програмної оптимізації, які можуть декілька прискорити роботу системи. Не використовуйте багато відкритих вкладок у браузері, не засмічуйте робочий стіл файлами та ярликами, у крайньому разі, відключіть оформлення прозорості елементів OS X. Ці правила лише у деякій мірі полегшать роботу системи, але щоб досягти значного покращення слід вдатися до модернізації.
Встановіть SSD замість жорсткого диску, збільшіть об’єм RAM, замовте профілактичну чистку iMac. Усі ці послуги доступні у сервісному центрі Apple “BashMac”, у Києві!